עששת – הגורם מס' 1 לכאבי שיניים

עששת

שמירה על הגיינת הפה יכולה למנוע עששת ולחסוך הרבה טיפולים (ואת השיניים)

עששת היא מחלת השיניים הנפוצה ביותר, ולמעשה נחשבת לאחת מן המחלות הנפוצות ביותר באוכלוסיית העולם. עששת פוגעת בחלקים הקשים של השן (ציפוי האמייל) ויוצרת את מה שקרוי 'חורים בשיניים'.
בהיותה של העששת המחלה הנפוצה ביותר שפוגעת בשיניים, היא גם הגורם מס' 1 לכאבי שיניים. לתשומת לב ההורים; זו המחלה הכי נפוצה בקרב ילדים.
בין הסימנים המובהקים לעששת הוא הכאב החד כתוצאה מרגישות יתר למגע קר או חם. בעבר היא נחשבה למחלה חשוכת מרפא, שמסתיימת למעשה עם אובדן כל השיניים, אך כיום ניתן למנוע ולרפא את מחלת העששת.

הגורם העיקרי לעששת הוא רובד חיידקי השן שאינו מטופל כראוי. במילים אחרות, הגיינת הפה. גורמים נוספים הם צריכת סוכר גבוהה וגורמים אישיים כגון קצב יצירת הרוק ומבנה מערכת השיניים.

הסטטיסטיקה מוכיחה כי לאורך זמן לא ניתן למנוע לחלוטין תופעות של עששת, וכמעט אין אדם על פני כדור הארץ שלא חווה בחייו 'חורים בשיניים'. אך שמירה על הגיינת הפה (ראו ספריית המאמרים שלנו) מבטיחה הרבה פחות "חוויות" כאלה. מכיוון שילדים חשופים יותר למחלת העששת, על ההורים לוודא כי ילדיהם מודעים לסכנה, יודעים מה לעשות ועושים את מה שצריך.

במקרים רבים עששת גורמת לפגיעה המחייבת טיפול שורש, אך במרבית המקרים ניתן להתגבר על הפגיעה באמצעות סתימה וכתר בלבד, שהם מן הסתם שני טיפולי השיניים הנפוצים ביותר. בעידן החדש, גם טיפולי שיננית הם נפוצים מאוד והם חלק מתרבות של הגיינת הפה.