חרדה דנטלית – איך מתגברים על פחד מטיפולי שיניים?

חרדה דנטלית

פתרונות מתקדמים ברפואת השיניים מקטינים את התופעה של חרדה דנטלית

שמעתם על חרדה דנטלית (Dental Fear)? מדובר בפחד מטיפולי שיניים (אהה, עכשיו אתם מכירים) ואפילו יש על זה ערך בוויקיפדיה.
נכון, טיפולי שיניים זה לא כיף. פעמיים, פעם אחת כי זה בעצם חלק ממה שקרוי "סידורים אישיים" שתמיד באים על חשבון עבודה או פנאי, פעם שנייה כי להעביר חצי שעה או יותר בפה פעור במרפאה זאת באמת חוויה שכל אחד רוצה לחסוך מעצמו.
לכן הטיפ הראשון הוא: מי שרוצה לחסוך טיפולי שיניים שידאג למעקב מסודר עם בדיקות וטיפולי תחזוקה תקופתיים. שמירה על בריאות השיניים והחניכיים חוסכת הרבה טיפולים.

בניגוד לסוגי פחדים אחרים (פוביות) חרדה דנטלית (דנטופוביה) לא מוגדרת כפחד לא רציונאלי. הסיבה היא שבמרבית המקרים, אם לא כולם, הגורם הוא חוויה אישית קשה מן העבר. בנוסף, אי אפשר להכחיש כי תחום רפואת השיניים משמש בתרבות הפופולארית – קולנוע, טלוויזיה וכו' – לדימויים בעלי אופי שלילי המעצימים את החרדות של מטופלים.

אבל האמת היא שבעידן המודרני כל מערך הדימויים סביב רפואת השיניים הוא שגוי לחלוטין. במציאות העכשווית טיפולי שיניים אמנם לא הפכו לחוויה כיפית אבל הם כבר לא חוויה כואבת. חומרים חדשניים, טכניקות מתקדמות, טכנולוגיות מאפשרים היום למנוע כל כאב. המטופלים מרגישים את הטיפול אבל לחלוטין אינם מרגישים כאב.

המשמעות היא שדורות חדשים של מטופלים כבר חווים את רפואת השיניים בצורה אחרת לגמרי מן הדורות הקודמים, ולכן מקרים של חרדה דנטלית קיצונית, כמו שהכרנו פעם, הולכים ומתמעטים. גם התודעה המתרחבת לנושא תחזוקת השיניים באופן יומיומי והכרת החשיבות של טיפולי שיניים תקופתיים, מסייעת להקטנת התופעה של חרדה דנטלית.

אבל תמיד יש את אלה שאינם מוכנים לוותר על פוביה טובה, ועבורם יש כמה שיטות מיוחדות לטיפול: שימוש בגז צחוק, היפנוזה, אלחוש דרך הווריד (סדציה) או הרדמה כללית.

במרפאת שיניים HIclinic יש גורם נוסף שעוזר להתגבר על חרדה דנטלית – ד"ר חנא עיסא הידוע בגישה הייחודית למטופלים עם חרדות. למה חשבתם שהם קוראים לו "הקוסם"?