חיוך עם שיניים

חיוך עם שיניים

מהו חיוך עם שיניים, חיוך דושאן וחיוך פאן אמריקני?

חיוך מוגדר כהבעת פנים הנוצרת ע"י תנועה של שרירים באזור הפה והעיניים. כמעט בכל התרבויות והקהילות בעולם לאורך ההיסטוריה החיוך נחשב כסימן ידידותי המבטא הנאה, במיוחד חיוך עם שיניים. קיימים אמנם גם חיוכים המבטאים חרדה או מבוכה, אך כאשר בני אדם מדברים וחושבים על חיוך, הם בדרך כלל מתייחסים להבעה החיובית. חיוך זה דבר טוב.

החיוכים הטובים מתחלקים לשני סוגים עיקריים: חיוך "בלי שיניים" וחיוך "עם שיניים". כל אחד ואחת מאיתנו משתמש בשניהם. בעצם, המילה משתמש נכונה רק חלקית, כי לא כל החיוכים שלנו הם רצוניים או מחושבים.

חיוך עם שיניים משדר, בנוסף למסר של ידידותיות, גם מסר של בריאות. שיניים בריאות מעידות על חוסן גופני וגם על תבונה ולעתים גם על שפע, אם כי בדורות האחרונים שיניים בריאות כבר אינן נחלתם של בעלי ממון בלבד. התפתחות רפואת השיניים במאה השנים האחרונות הביאה את היכולת ליהנות משיניים בריאות לאוכלוסיות רחבות בעולם.

אם תחקרו קצת אודות החיוך האנושי תגלו את המונח 'חיוך דושאן'. המונח לא בא מהביטוי 'מדושן עונג' אלא משמו של החוקר גיום דושאן. החיוך שנקרא על שמו הוא החיוך המכונה "אמיתי" שכן הוא תוצאה של תגובה רגשית ולכן אינו רצוני (בלתי נשלט). לחיוך מכני, לא אמיתי וחסר כנות, יש כינוי שעשוי להעלות חיוך על פניכם – הוא מכונה 'חיוך פאן אמריקני' כמחווה לחיוכים המקצועיים של דיילות חברת התעופה 'פאן אמריקן', שהיתה בזמנו הגדולה בעולם.

אנשים רבים נזהרים מחיוך רחב "עם שיניים" בגלל מראה שיניהם – מצב לא בריא, צבע עכור, רווחים, עקמומיות ועוד. הם מחייכים חיוכי 'דושאן' אמיתיים אך ללא הצגת השיניים.
זה לא מחוייב המציאות; רפואת השיניים היא היום גם עניין קוסמטיקה וחידושי הרפואה מאפשרים לתת פתרון למרבית הבעיות הידועות.